Žemės paskirties keitimas

Žemės ūkio paskirties sklypo keitimas į namų valdą

 

Žemės paskirties keitimas – kada ir kam jis reikalingas? Deja, bet įsigijus žemės sklypą, ne visuomet jame galima daryti tai, ką panorėsite. Todėl nesvarbu, kad sklypas yra vaizdingoje vietoje, bet gali būti, kad pastato jame pastatyti negalėsite tiesiog dėl to, kad žemės paskirtis yra, pvz., žemės ūkio. O jeigu paskirtis namų valda, parduotuvės irgi nepastatysite taip paprastai. Tokiais atvejais bene vienintelė išeitis yra žemės paskirties keitimas. Toliau apžvelgsime populiariausią sklypo paskirties keitimo atvejį – žemės ūkio paskirties sklypo keitimas į namų valdą.

Namų valda – tai „kitos paskirties žemė“, kurios žemės sklypų naudojimo būdas yra „vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijos”.

Atrodo, įsigijote, paveldėjote ar jau nuo seniau turite žemės sklypą, tad dabar teliko pasistatyti namą, sodo namelį ar vasarnamį, kad tuo sklypu galėtumėte naudotis į valias. Bet mūsų norai ne visuomet suderinami su realybe ir, ypač, su teisiniais reglamentais. Atsiverčiate sklypo dokumentus ir matote, kad sklypas yra žemės ūkio paskirties – ką tai reiškia? Ar galima samdyti architektą ir planuoti naujojo namo pamatus? Deja, bet jeigu turite žemės ūkio paskirties sklypą, jame pastatyti pastatą nebus taip lengva ir paprasta, kaip norėtųsi. Jeigu ne žemės paskirties keitimas, yra keli atvejai, kuomet statyba žemės ūkio paskirties sklype yra galima:

1. Esate ūkininkas, t.y. turite ūkininko pažymėjimą ir įregistruoti ūkį tame sklype. Tokiu atveju žemės ūkio paskirties žemėje gali būti statomi tik žemės ūkio veiklai vykdyti reikalingi ūkiniai statiniai ir ūkininko sodybos. Tad net jei neplanuojate vykdyti žemės ūkio veiklos, sodybą pasistatyti galėtumėte. Tiesa, ir čia nėra viskas taip paprasta: sklypo plotas turi būti ne mažesnis negu 0,5 ha ir turi būti padarytas kaimo plėtros projektas ūkininko sodybos vietai parinkti.

2. Jeigu jau yra seni registruoti pastatai ir jie yra atstatomi.

Jeigu nėra nei vienos iš aukščiau išvardintų sąlygų, tam, kad žemės ūkio paskirties sklype galėtumėte pastatyti gyvenamą namą, Jums bus būtinas žemės paskirties keitimas, t.y. žemės ūkio paskirties sklypo keitimas į namų valdą, nes tik namų valdoje yra leidžiama gyvenamo namo statyba. Taip pat svarbu pažymėti, kad žemės paskirties keitimas galimas tik tose teritorijose, kur savivaldybės bendrasis planas yra tą numatęs. T.y. Jūsų sklypo teritorija tui būti priskiriama urbanizuotoms teritorijoms, arba vyraujanti paskirtis yra gyvenamoji. Kaip sklypo savininkas, turite pateikti prašymą elektroninėje Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengimo informacinėje sistemoje (ŽPDRIS), užpildant atitinkamą formą. Galima su prašymu kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos padalinį (kai žemės sklypas yra kaimo gyvenamojoje vietovėje), arba savivaldybės administracijos direktorių (kai sklypas yra miesto ar miestelio teritorijoje). Šį darbą galite padaryti pats arba patikėti jį specialistui, kas yra patogiau ir paprasčiau, nes toli gražu ne visi žmonės supranta oficialią biurokratinę įstatymų ir reglamentų kalbą.

Jeigu paveldėjote, gavote dovanų ar kitu būdu įsigijote didelį žemės ūkio paskirties sklypą ir norėtumėte jį padalinti bei statyti gyvenamuosius pastatus, tuomet tikslas būtų žemės ūkio paskirties sklypo keitimas į namų valdą ir sklypo padalijimas į atskirus sklypus. Tokiu atveju reikia rengti formavimo ir pertvarkymo projektą – šio, be specialisto pagalbos, deja, patys nepadarysite, nes reikia specifinių žinių. Specialistas žino žemėtvarkos įstatymų nuostatas, poįstatyminius aktus, prašymų pateikimo sąlygas ir kitus aspektus, reikalingus projekto vykdymui.

Reikia projekto?